Sakrament chrztu
- Rodzice mają się troszczyć, aby chrzest dziecka odbył się w pierwszych tygodniach życia, możliwie najszybciej po urodzeniu, lub natychmiast – jeżeli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci (Prawo Kanoniczne 367 § 1).
- Chrzest dziecka ma się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody własnego proboszcza.
- Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, „aby istniała uzasadniona nadzieja, te dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie” (Prawo Kanoniczne 868 § 1, 2 ).
- Chrzest zgłasza matka, ojciec, lub prawny opiekun dziecka. W kancelarii należy przedstawić:
– Odpis aktu urodzenia dziecka z USC,
– Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka, jeśli ślub był w innej parafii,
– Zaświadczenia dla chrzestnych od ich własnego proboszcza, że mogą pełnić obowiązek chrzestnych (jeżeli mieszkają w innej parafii).
Wymagania Prawa Kanonicznego, aby ktoś mógł pełnić obowiązek chrzestnego:
– 16 lat ukończone (ksiądz proboszcz dla ważnej przyczyny może z tego wymagania zwolnić),
– Katolik, bierzmowany, który prowadzi życie zgodne z zasadami wiary i obowiązku, który ma przyjąć (młodzież szkolna przedstawia zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę w szkole).
- Chrzest starszego, który osiągnął już używanie rozumu, odbywa się po odpowiednim pouczeniu o prawdach wiary i obowiązkach chrześcijańskich oraz sprawdzeniu się życiem po chrześcijańsku w czasie katechumenatu.
- Chrzest w naszej parafii może być w Wielkanoc, Boże Narodzenie i w każdą niedzielę o godz. 12.00 w czasie Mszy św., na której chrzestni i rodzice dziecka przystępują do Komunii św. W inne dni – po wcześniejszych ustaleniach z duszpasterzami parafii.