Pogrzeb kościelny (katolicki) przysługuje zmarłemu chrześcijaninowi.
Nie można pochować po katolicku: trwających w postawie notorycznego sprzeciwiania się uznanym prawdom wiary i tych, którzy aktem woli świadomie i dobrowolnie wystąpili z Kościoła, chyba że przed śmiercią okazali znaki pokuty, skruchy.
W kancelarii (parafii zmarłego) należy okazać:
- Odpis aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
- Potwierdzenie przyjętych przed zgonem Sakramentów, jeżeli zmarły był zaopatrywany przez kapłana spoza tutejszej parafii,
- Kartkę z uzgodnieniem terminu z biurem cmentarza.
Każdy wierny albo ci, do których należy troska o pogrzeb zmarłego, mogą wybrać inny kościół na pogrzeb, niż własny parafialny zmarłego, za zgodą tego, kto nim zarządza i po zawiadomieniu własnego proboszcza (w kancelarii parafii pogrzebu należy przedstawić pismo od własnego proboszcza do parafii pogrzebu).
Jeśli śmierć nastąpiła poza miejscowością, w której jest własna parafia, (czyli poza miejscem zamieszkania zmarłego) i tam będzie pogrzeb, parafia miejsca pogrzebu odprawia obrzędy pogrzebu.
Z naszego kościoła (parafii) kapłan prowadzi kondukt pogrzebowy i obrzędy na cmentarzu. Po pogrzebie należy ułatwić kapłanowi powrót z cmentarza do domu (autokarem lub samochodem).